Mahaffie, Ndhlovu Win Top Honors At Awards Banquet

PEMBROKE – Senior Livia Mahaffie and Pardon Ndhlovu each garnered three separate awards including awards for academics and athletics, while seven other athletes took home two awards to highlight UNCP’s athletic awards banquet Sunday afternoon at the University Center Annex.

Mahaffie, a Puyallup, Wash., native, received the most valuable runner honor and the Chancellor’s award for holding the highest grade point average on the women’s cross country team and earned the Most Outstanding Female Student-Athlete Award given by the Student-Athlete Advisory Committee (SAAC). The most outstanding student-athlete honor goes to a 2-year letter winner at UNCP who has maintained a cumulative grade point average of 3.5 or better and is voted on by the members of SAAC. They must demonstrate good sportsmanship and have represented UNCP well both on and off the playing fields, as well as in the classroom.

Ndhlovu , a native of Harare, Zimbabwe,  also garnered the most valuable runner honor and the Chancellor’s award for holding the highest grade point average on the men’s cross country team and the Most Outstanding Male Performance of the Year given by the Athletic Media Relations Department. The student-athlete is selected by the Assistant Athletic Director for Media Relations based solely on athletic performance in the respective year. 

Junior Wes Carter was honored with the Most Outstanding Male Student-Athlete Award given by the SAAC, while also logging the laurel of football’s Spring MVP. Senior Meghan Moore received the Most Outstanding Female Performance of the Year given by the Athletic Media Relations Department and the women’s golf most valuable player honor. 

Volleyball’s Marissa Baker, women’s basketball’s Jazmine Kemp, women’s track and field’s Hana Metzinger, men's golf's Michael Mullmann and men’s track and field’s D'Andre Weaver each received the most valuable player awards for their respective sports, as well as the Chancellor’s Award. 

Freshman Quamain Rose (men’s basketball) and Rae-Shawna Campbell (women’s soccer) each collected the freshman of the year award which is given by SAAC to a first-year letter winner who has made a major impact on his and her team in the first year of competition.

Voted on by all 12 head coaches, this year’s coaches’ coach of the year award went to men’s basketball’s Ben Miller after setting numerous records on the court as the Braves collected 22 wins this season – the most team wins in 22 years - and advanced to the first round of the NCAA tournament. The Braves set the PBC (14) and school record for home victories (13) which helped to bring about their highest seeding for a PBC Tournament ever.

The Athletic Training Male and Female Come-Back Student-Athlete of the Year award went to football’s Tamari White after overcoming two tough injuries to get back on the football field and contribute to the Braves this season, and to softball’s Whitney Jackson who battled through an injury at the beginning of her debut season with the Lady Braves to make her way to a starting position on the softball field.

The Strength and Conditioning Male and Female Athlete of the Year award was given to wrestling’s Ryan Blackwell and softball’s Schanique Barrett and Sequoia Barrett for fully utilizing the strength and conditioning program in all facets to maximize their athletic performance, exemplifing the work ethic of a champion and exceling in their respective sport due to their relentless commitment to working hard every day.

To view script detailing each award and award winner click HERE.

To view the athlete’s profile click on his/her name below.

To view pictures from the event on the department/sport below.

2013 UNCP ATHLETIC AWARDS
MEN’S CROSS COUNTRY
Most Valuable Runner – Pardon Ndhlovu
Coach’s Award – Tyler Moore

WOMEN’S CROSS COUNTRY
Most Valuable Runner – Livia Mahaffie
Coach’s Award – Savannah Fornshell

FOOTBALL
Spring Offensive MVP – Wes Carter
Spring Defensive MVP – Darcus Elliott

MEN’S SOCCER
Offensive MVP – Daniel Bougt
Defensive MVP – Sid Peterson
Defensive MVP – Jeff MacDonald

WOMEN’S SOCCER
Offensive MVP – Amalia Arvidsson
Defensive MVP – Fanny Forsman

VOLLEYBALL
Defensive Player of the Year – Shay Peterson
Most Valuable Player – Marissa Baker

MEN’S BASKETBALL
Most Valuable Player – Shahmel Brackett
Most Valuable Player – George Blakeney

WOMEN’S BASKETBALL
Defensive MVP – Wayne Mack
Offensive MVP – Jazmine Kemp

WRESTLING
Most Pins – Mike Williams
Bravetough/Ironman – James De La Riva

MEN’S GOLF
Team Before Self Award – Sam Stephenson
Most Valuable Player – Michael Mullmann

WOMEN’S GOLF
Most Valuable Player – Meghan Moore
Best Sasquatch Call – Jenn Crow

SOFTBALL
Most Valuable Player – Taylor Cloninger
Best Offensive Player – Brea Hartley

TENNIS
Most Outstanding Player – Mia Winterbottom
Coach’s Award – Shelby Bickel

MEN’S TRACK & FIELD
Field MVP – D’Andre Weaver 
Track MVP – Shaquille Ray

WOMEN’S TRACK & FIELD
Field MVP – Hana Metzinger
Track MVP – Fatima Funderburk

ATHLETIC TRAINING
Female Comeback Student-Athlete Of The Year – Whitney Jackson, Softball
Male Comeback Student-Athlete Of The Year – Tamari White, Football

STRENGTH & CONDITIONING
Female Athlete Of The Year – Schanique Barrett, Softball
Female Athlete Of The Year – Sequoia Barrett, Softball
Male Athlete Of The Year – Ryan Blackwell, Wrestling

ATHLETIC MEDIA RELATIONS
Most Outstanding Male Performance of the Year – Pardon Ndhlvou, Cross Country/Track & Field
Most Outstanding Female Performance of the Year – Meghan Moore, Women’s Golf

STUDENT-ATHLETE ADVISORY COUNCIL (SAAC)
Most Outstanding Male Student-Athlete – Wes Carter, Football
Most Outstanding Female Student-Athlete – Livia Mahaffie, Cross Country/Track & Field
Male Freshman Of The Year – Quamain Rose, Men’s Basketball
Female Freshman Of The Year – Rae-Shawna Campbell, Women’s Soccer

ATHLETIC DIRECTOR
Coaches’ Coach Of The Year – Ben Miller, Men’s Basketball

CHANCELLOR AWARDS
Mens’ Cross Country – Pardon Ndhlovu
Women’s Cross Country – Livia Mahaffie
Football – Ben Decelle
Men’s Soccer – Sam Miles
Women’s Soccer – Julie Fisher
Volleyball – Marissa Baker
Men’s Basketball – Ben Jacobs
Women’s Basketball – Jazmine Kemp
Wrestling – Stuart Nadeau
Baseball – Max Gagnon
Men’s Golf – Michael Mullmann
Women’s Golf – Lizzie Bundy
Softball – Natalie Klemann
Tennis – Monica Espitia
Men’s Track & Field – D’Andre Weaver
Women’s Track & Field – Hana Metzinger

View: Mobile | Desktop